Η Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας με την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Αθλητισμού φέρνει το Ολυμπιακό αγώνισμα της τοξοβολίας στα σχολεία με το πρόγραμμα «Το τόξο του Οδυσσέα». Ένα άθλημα με βαθιές ρίζες στην ιστορία και τον πολιτισμό μας, παρουσιάζεται στους μαθητές ως μια δραστηριότητα που απαιτεί ακρίβεια, αυτοσυγκέντρωση, επιμονή, διάθεση για βελτίωση. Ενισχύει την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση των μαθητών, ενθαρρύνοντας τους να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους και να ξεπεράσουν τα προσωπικά τους όρια. Στα πλαίσια του προγράμματος την Παρασκευή  12/4/24 οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την χαρά να ενημερωθούν από την κυρία Μαρία Αναστασίου, εκπρόσωπο της ομοσπονδίας Τοξοβολίας για το άθλημα της τοξοβολίας. Η κυρία Αναστασίου ενημέρωσε τους μαθητές για το άθλημα και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις επιδόσεις τους στην τοξοβολία.